Aktualności

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
3 miesięcy temu

Już po raz trzeci wspólnie ze Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sąc zorganizowaliśmy Jarmark Bożonarodzeniowy. Naszym zdaniem to najbardziej klimatyczny kiermasz świąteczny w Nowym Sączu 😁

Dziękujemy Wszystkim gościom, uczestnikom, artystom, którzy wystąpili na scenie oraz wystawcom. Dziękujemy za współpracę dyrekcji placówki, a także za pomoc w organizacji Gmina Korzenna oraz . Wesołych Świąt 🙂

Fot. Paweł Woliński
... Zobacz więcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

O, moje super dziewczęta z Pompon Team i wspólne tańce 😉. Dziękujemy za zaproszenie.

3 miesięcy temu

Za nami I dzień najbardziej klimatycznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Nowym Sączu 🙂

Tak było w piątek, 8 grudnia. Dziś startujemy od godziny 16:00. Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i regionu na plac przy Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sąc

Fot. Paweł Woliński
... Zobacz więcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

Cudowne dwa dni za nami ❤️

To był cudowny wieczór!

3 miesięcy temu

Przed nami najbardziej klimatyczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Nowym Sączu‼️🎄

Już w piątek, 8 grudnia rusza Świąteczny Jarmark, który po raz kolejny organizujemy wspólnie ze Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sąc. Na scenie wystąpią uczniowie placówki, a na stoiskach będą królowały wypieki przygotowane przez naszych wolontariuszy, a także smakołyki przyrządzone przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Janczowej. Będzie też można kupić ręcznie wykonane przez uczniów i rodziców ozdoby choinkowe oraz stroiki. Odwiedzi nas również Sądecka Skrzyneczka ze swoimi nietuzinkowymi wyrobami, które idealnie nadają się na prezenty pod choinkę. Z dalekiej Łomnicy – Zdrój 😁 przyjedzie artystka ludowa Małgorzata Polańska-Kubi i oferować będzie swoje piękne wełniane czapki oraz rękawice furmańskie, a jeszcze z dalszej Muszyny – Zdrój 😁 przybędzie Baba z gó, czyli Zuzanna Długos, która zaprasza na warsztaty lukrowania pierniczków.
... Zobacz więcejZobacz mniej

Przed nami najbardziej klimatyczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Nowym Sączu‼️🎄

Już w piątek, 8 grudnia rusza Świąteczny Jarmark, który po raz kolejny organizujemy wspólnie ze Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu. Na scenie wystąpią uczniowie placówki, a na stoiskach będą królowały wypieki przygotowane przez naszych wolontariuszy, a także smakołyki przyrządzone przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Janczowej. Będzie też można kupić ręcznie wykonane przez uczniów i rodziców ozdoby choinkowe oraz stroiki. Odwiedzi nas również Sądecka Skrzyneczka ze swoimi nietuzinkowymi wyrobami, które idealnie nadają się na prezenty pod choinkę. Z dalekiej Łomnicy – Zdrój 😁 przyjedzie artystka ludowa Małgorzata Polańska-Kubiak i oferować będzie swoje piękne wełniane czapki oraz rękawice furmańskie, a jeszcze z dalszej Muszyny – Zdrój 😁 przybędzie Baba z gór, czyli Zuzanna Długosz, która zaprasza na warsztaty lukrowania pierniczków.

Komentuj na Facebook

Do zobaczenia w piątek

<3

Do zobaczenia juz w najbliższy piątek! Zdobimy pierniczki!

4 miesięcy temu

"Przemijamy. Stare ustępuje miejsca nowemu, w ten sposób świat posuwa się naprzód. Ale pamiętajmy o tych, którzy odeszli - ta pamięć daje im nieśmiertelność" Rafał Kosik

Dziękujemy osobom, które wspierają nas w działaniach na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu. W czasie tegorocznej, trzeciej już z kolei zbiórki na najstarszej nekropolii w Nowym Sączu, zebraliśmy 1 tysiąc 545 złotych i 38 groszy. Dziękujemy za każdy datek oraz otwarte serca wiernych i duchownych z parafii św. Kazimierza. Cała kwota zostanie przekazana na dokończenie prac renowacyjnych przy nagrobku Aurelii Pisz, które wykonuje Adam Janczy, konserwator dzieł sztuki.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w akcję. 1 listopada na Starym Cmentarzu kwestowali:
Anita Zontek, Monika Sadłoń, Agnieszka Krerowicz z córką Emilią, Magdalena Matusik, Emilia Krasucka Emi BorKra z córką Anią
Agnieszka Filipek z synem Jakubem Fundacja @EUROS - Wiatr ze Fundacja EUROS - Wiatr ze Wschodu
Tomasz Popiela, Paweł Woliński

W czasie kwesty spotykaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem akcją „Ocalmy Stary Cmentarz”. Było dużo pytań o inicjatywę, która wystartowała w 2020 roku i każdego roku udaje się osiągnąć jakiś mały sukces. Tegoroczny to wpis kilkudziesięciu nagrobków na listę zabytków Województwa Małopolskiego. Teraz jest możliwość pozyskiwania dotacji na ich renowację. Ale po kolei.

Stary Cmentarz przy ulicy Jagiellońskiej to pozostałości najstarszej nekropolii w Nowym Sączu. Pierwszy pochówek odbył się tam w 1785 roku. Przez blisko 100 lat było to miejsce spoczynku mieszkańców miasta, jego burmistrzów, działaczy społecznych, a także m.in. uczestników Konfederacji Barskiej, Powstania Listopadowego i Styczniowego. Do naszych czasów ocalał niewielki fragment nekropoli z kilkudziesięcioma XIX- wiecznymi nagrobkami, które są w opłakanym stanie. Próby ich renowacji podejmowane były kilkukrotnie, lecz koszty znacząco przewyższały możliwości finansowe właściciela terenu – Parafii św. Kazimierza. Szczere chęci działaczy społecznych blokował fakt, że nagrobki nie były wpisane na listę zabytków i nie można było się starać o dotację na wykonanie prac.

Jesienią 2020 roku Bartosz Niemiec spotkał się z ks. Janem Siedlarzem, proboszczem Parafii św. Kazimierza i zaproponował rozpoczęcie akcji „Ocalmy Stary Cmentarz”, której celem byłoby odnowienie nagrobków. Inicjatywa spotkała się z ogromną życzliwością duchownego oraz społeczników, historyków, czy dziennikarzy. Już pod koniec października 2020 roku odbyło się pierwsze społeczne sprzątanie Starego Cmentarza, które zorganizowano w reżimie sanitarnym, ponieważ trwała pandemia COVID19. Porządki na nekropoli były i są nadal konieczne (odbywają się co pół roku wiosną i jesienią), ponieważ miejsce to upodobali sobie chuligani i miłośnicy alkoholu.

W listopadzie 2020 roku ruszyła internetowa zbiórka pieniędzy na renowację nagrobków, prowadzona pod skrzydłami Fundacji Nowe Kierunki. Dzięki uprzejmości prezes Fundacji – Joanny Nogal Gromali, w grudniu 2020 roku złożony został też wniosek o dotację na przygotowanie programów konserwatorskich dla 45 nagrobków w ramach konkursu „Ochrona Zabytków Małopolski” realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Krakowie. Wniosek przygotował Daniel Lachor, pracownik Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i udało się pozyskać 8 tysięcy złotych dotacji. Wkład własny potrzebny na wykonanie dokumentacji, czyli 6 837, 50 złotych, został sfinansowany przez Parafię św. Kazimierza i kilka sądeckich firm m.in. Car Gum, White Volpino - Spa i Sklep Dla Psa oraz pracowników Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu i sądeckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także Fundację Euros – Wiatr ze Wschodu, która od początku wspierała akcję „Ocalmy Stary Cmentarz”. Dokumentację wykonał konserwator dzieł sztuki Adam Janczy – była ona gotowa z końcem grudnia 2021 roku i dokładnie określała, z jakiego materiału i kiedy zostały wykonane pomniki, jaki jest ich obecny stan oraz jakie prace trzeba wykonać, by przywrócić je do dawnej świetności. W niedzielę 31 października oraz w Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada 2021 roku przy kościółku na Starym Cmentarzu odbyła się kwesta w ramach akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie. Zebrane wówczas środki, 3 211,50 złotych trafiły na konto zbiórki na portalu zrzutka.pl.

W styczniu 2022 r. odbyło się spotkanie z Robertem Kowalskim, ówczesnym kierownikiem sądeckiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Uczestniczyli w nim: Adam Janczy - konserwator dzieł sztuki, historyczka Agnieszka Filipek z Fundacji Euros – Wiatr ze Wschodu, fotograf Damian Radziak i Bartosz Niemiec - inicjator akcji „Ocalmy Stary Cmentarz”. Podczas spotkania nakreślono ścieżkę kolejnych działań, które miały doprowadzić do wpisu nagrobków do rejestru zabytków. Plan został przedstawiony ks. Janowi Siedlarzowi, który poparł i zaakceptował ustalenia. W imieniu parafii Adam Janczy przygotował wniosek o wpis pomników na listę zabytków, który został złożony jeszcze w styczniu 2022 roku do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Procedura trwała półtora roku. Do czasu wydania zgody udało się zorganizować kolejne społeczne akcje sprzątania Starego Cmentarza (kwiecień i październik 2022 r.). Udało się również uzyskać zgodę na prace konserwacyjne przy XIX-wiecznym nagrobku Aurelii Pisz. Pierwsze prace ekipa Adama Janczego wykonała już w październiku 2022 roku za środki zebrane podczas kwesty i te pochodzące z internetowej zbiórki. 30 października oraz 1 listopada na Starym Cmentarzu odbyła się druga kwesta w ramach akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie. Wówczas udało się zebrać 3 783,88 złotych. Do puszek darczyńcy wrzucili również 7 euro i 40 koron czeskich.

W kwietniu 2023 r. odbyło się kolejne społeczne sprzątanie Starego Cmentarza. Również w tym miesiącu pracownicy sądeckiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie raz jeszcze sprawdzili dokumentację niezbędną do dokonania wpisu: na listę miały trafić nagrobki, które nadają się do odtworzenia. Kilka mogił, z których niewiele pozostało i specjaliści nie będą w stanie odtworzyć ich pierwotnego wyglądu, zostały wyłączone z wpisu. W komisji wzięli udział:
- ksiądz Jan Siedlarz, proboszcz parafii Św. Kazimierza w Nowym Sączu,
- historyczka Agnieszka Filipek z Fundacji EUROS - Wiatr ze Wschodu,
- Anita Zontek, wiceprezes Stowarzyszenia Wyznaczamy Nowe Kierunki
- fotograf Damian Radziak,
- Bartosz Niemiec, inicjator akcji „Ocalmy Stary Cmentarz”.

Pod koniec czerwca 2023 r. nagrobki na Starym Cmentarzu ostatecznie znalazły się na liście zabytków Województwa Małopolskiego. Dokończenie prac przy konserwacji nagrobka Aureli Pisz planujemy wiosną przyszłego roku. Jednocześnie zamierzamy też złożyć wniosek o dotację na renowację kolejnych nagrobków z konkursu „Ochrona zabytków” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. z tegorocznej kwesty - Paweł Woliński
... Zobacz więcejZobacz mniej

4 miesięcy temu

Zjadają większość szkodników, zwłaszcza ślimaki, dżdżownice, owady oraz drobne kręgowce, takie jak jaszczurki, myszy czy żaby. Jeże, bo o nich mowa, są bardzo pożyteczne w naszych ogrodach oraz w parkach. Niestety ich populacja w Polsce zmniejsza się z roku na rok i od zaangażowania nas wszystkich zależy dalszy ich los. Dlatego w ramach tegorocznej edycji zadania „Zatrzymaj wodę, dbaj o środowisko” postanowiliśmy zorganizować „Akcję Jeż”.

Specjalne warsztaty z budowania domków dla jeży odbyły się w czwartek 26 października. W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sąc . Prelekcje poprowadziły edukatorki Anna Świsterska i Beata Jalewska z Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopols.

Dzieciaki nie tylko zbudowały domki dla jeży, które pomogą im przetrwać zimę, ale także dowiedziały się sporo ciekawostek o tych pożytecznych ssakach np. że:
- jeż w ciągu nocy potrafi zjeść 200 gramów owadów,
- jeż posiada 36 zębów, ale nie jest gryzoniem,
- kolce jeża mają długość od 2 do 3 cm.
- gdy temperatura otoczenia spada poniżej 10 stopni C ssak staje się otępiały i zapada w sen zimowy,
- choć jeże wolą twardo tuptać po ziemi, świetnie radzą sobie w wodzie i podczas wspinaczki,
- dawniej igieł jeża używano do zszywania ludzkiej skóry.

Warsztaty odbyły się na terenie stacji uzdatniania wody w Świniarsku. Pracownicy Spółka Sądeckie Wodoci w ciągu ostatnich kilku lat zasadzili tam kilkaset drzew, a my wspieramy tę inicjatywę. Uznaliśmy więc, że będzie to także idealne i bezpieczne miejsce dla jeży. Dzięki uprzejmości Pana Prezesa Tadeusza Frączka oraz pracowników spółki dzieci zwiedziły również stację uzdatniania wody. Bardzo dziękujemy za gościnę ❤️

Zadanie „Zatrzymaj wodę, dbaj o środowisko” realizowane jest w ramach konkurs „EKO Sądeckie” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego. Patronat honorowy nad akcją objął Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki.

Za nami także dwa inne działania w ramach projektu:
- w maju odbyły się warsztaty pod hasłem „Jestem na pTAK” z budowania budek lęgowych dla ptaków oraz w ramach tego przedsięwzięcia powiesiliśmy w Parku Miejskim w Starym Sączu kilka ozdobnych budek,
- w lipcu obyło się działanie „Woda to nasz skarb” w ramach którego zakupiliśmy zbiorniki na deszczówkę oraz pojemniki do segregacji śmieci i przekazaliśmy do Domu Pomocy Społecznej w Białej Niżnej w Gminie Grybów oraz Domu Dziecka w Trzycieżu w Gminie Korzenna.

Starostwo Powiatowe w Nowym Sącz, Sądeckie zaprasz
... Zobacz więcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

Suuper inicjatywa!

Oby więcej takich akcji 👍

Super!

Brawo👏

4 miesięcy temu

Stary Cmentarz w Nowym Sączu przygotowany na dzień Wszystkich Świętych 🙂

Już po raz siódmy odbyło się społeczne sprzątanie Starego Cmentarza w Nowym Sączu. Z całego serca dziękujemy wszystkim osobom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie i w sobotę, 28 października 2023 pomogły uporządkować nekropolię. W sumie uczestnicy akcji zebrali kilka worków śmieci. Najwięcej niestety było puszek i butelek po alkoholu. Smuci fakt, że wciąż wiele osób traktuje Stary Cmentarz, jako miejsce libacji. Mamy nadzieję, że to z czasem się zmieni, bo zmarłym należy się taki sam szacunek jak nam, żyjącym jeszcze, bo przecież my jesteśmy dalszym ciągiem tych, którzy już odeszli.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za udział w sprzątaniu. Wielkie podziękowania kierujemy do Parafii Św. Kazimierza i do księdza proboszcza Jana Siedlarza za wsparcie inicjatywy. Ogromne podziękowania i brawa także dla Schola Dzieci Bożych św.Kazimierz Nowy Są za liczne uczestnictwo w sprzątaniu. Podziękowania także dla rodziców dzieci i opiekunki scholi Anita Zontek, która jednocześnie jest wiceprezesem naszego Stowarzyszenia 🙂

Podczas każdej edycji społecznego sprzątania Starego Cmentarza, odkrywamy także jego historię i osób, które spoczęły przy ulicy Jagiellońskiej. W podróż w czasie po raz kolejny zabrała nas historyczka Agnieszka Filipek, z Fundacja EUROS - Wiatr ze Wschodu, której dziękujemy za prelekcję. Tym razem odkryła przed uczestnikami akcji historię Dionizego i Józefy Wójcikowskich. Byli to fundatorzy gruntownej przebudowy kaplicy na Starym Cmentarzu, którą wykonano w I połowie XIX wieku.

Za nami wielkie sprzątanie, a w dzień Wszystkich Świętych zachęcamy do wsparcia kwesty, podczas której będziemy zbierać datki na dokończenie renowacji nagrobka Aurelii Pisz. Za nami dopiero tzw. konserwacja techniczna, dlatego roboty będą kontynuowane w przyszłym roku.

Fot. Paweł Woliński
... Zobacz więcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

Jak pięknie! Dobra robota 😉

Piękne podziękowania za udział w szlachetnej akcji🤗

Wspaniała akcja👍

Pomimo iż śmieci nadal zbieramy ,cieszy nas fakt że jest ich coraz mniej 😊

4 miesięcy temu

Przed Dniem Wszystkich Świętych zadbajmy o groby nie tylko naszych bliskich, ale również tych osób, które nie mają już nikogo na tym świecie. Zapraszamy na jesienne sprzątanie Starego Cmentarza w Nowym Sączu. Wystarczy tylko przyjść w sobotę, 28 października o godzinie 10:30 – zapewniamy rękawice i worki na śmieci.

Sprzątanie cmentarza w ramach akcji „Ocalmy Stary Cmentarz” prowadzone jest systematycznie na wiosnę i jesień od 2020 roku. To konieczność, bo niestety wciąż wiele osób traktuje nekropolie, jak wysypisko śmieci i miejsce libacji alkoholowych. Pamiętajmy, że na Starym Cmentarzu spoczywają wybitni sądeczanie m.in. burmistrzowie Nowego Sącza, powstańcy styczniowi i listopadowi. Podczas najbliższego spotkania historyczka Agnieszka Filipek z Fundacja EUROS - Wiatr ze Wschodu przypomni historię Starego Cmentarza, a także przybliży XIX-wiecznych fundatorów odbudowy kaplicy Św. Mikołaja w Nowym Sączu - Dionizego i Józefa Wójcikowskich.

W sobotę wielkie sprzątanie, a w dzień Wszystkich Świętych zachęcamy do wsparcia kwesty, podczas której będziemy zbierać datki na dokończenie renowacji nagrobka Aurelii Pisz. Za nami dopiero tzw. konserwacja techniczna, dlatego roboty będą kontynuowane w przyszłym roku.
... Zobacz więcejZobacz mniej

5 miesięcy temu

Nowy Sącz będzie bardziej dostępny dla turystów wypoczywających w Krynicy! To dzięki głosom mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego, którzy oddali głos na projekt „Galicyjskie podróże w czasie” zgłoszony przez naszych wolontariuszy do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Zakłada on uruchomienie wakacyjnej linii autobusu retro pomiędzy Krynicą, a Nowym Sączem.

Autobus ma kursować w soboty i niedziele w lipcu oraz sierpniu 2024 roku pomiędzy uzdrowiskowym deptakiem, a Miasteczkiem Galicyjskim. Z przejazdu będą mogły skorzystać osoby, które zakupią łączony bilet do Muzeum Nikifora w Krynicy, Miasteczka Galicyjskiego oraz skansenu w Nowym Sączu. Wierzymy, że będzie to wyjątkowa atrakcja dla turystów i kuracjuszy wypoczywających w Krynicy, jak również rodzin z dziećmi mieszkających w Nowym Sączu. Już sam przejazd autobusem retro będzie ciekawą przygodą, ale dodatkowo opiekę nad pasażerami będzie sprawował przewodnik, który opowie o historii naszego regionu. Wartość tego projektu to 100 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że za realizację całego projektu będzie odpowiedzialny Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w zbieraniu głosów, a stworzona przez nas koalicja dobra to długa lista wspierających instytucji i osób.

Szpital Specjalistyczny w Nowym Sączu
Urząd Miasta i Gminy Krynica Zdrój Moja Krynica Burmistrz Piotr Ryba
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Dyrektor Robert Ślusarek
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Spólka Sądeckie Wodociągi
Krynicka Organizacja Turystyczna
PKL Jaworzyna Krynicka Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka S.A.
Słotwiny Arena Ski & Bike Park
Baba z gór
Popradzki Park Krajobrazowy
DPS Muszyna
Stowarzyszenie "Nasz Dom"
Stowarzyszenie "Gniazdo" Stary Sącz Prezes Zofia Wcisło
Mieszkańcy Przysietnicy Sołtys Bożena Ogorzały
Szkoła Podstawowa im. Franciszka Świebockiego w Barcicach
Osiedle Cyganowice Stary Sącz sołtys Elżbieta Jawor
Warsztaty Terapii Zajęciowej "MADA" Nowy Sącz
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu
Auto Spektrum Nowy Sącz
Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu
Zarząd Osiedle Nawojowska
... Zobacz więcejZobacz mniej

Nowy Sącz będzie bardziej dostępny dla turystów wypoczywających w Krynicy! To dzięki głosom mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego, którzy oddali głos na projekt „Galicyjskie podróże w czasie” zgłoszony przez naszych wolontariuszy do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Zakłada on uruchomienie wakacyjnej linii autobusu retro pomiędzy Krynicą, a Nowym Sączem. 

Autobus ma kursować w soboty i niedziele w lipcu oraz sierpniu 2024 roku pomiędzy uzdrowiskowym deptakiem, a Miasteczkiem Galicyjskim. Z przejazdu będą mogły skorzystać osoby, które zakupią łączony bilet do Muzeum Nikifora w Krynicy, Miasteczka Galicyjskiego oraz skansenu w Nowym Sączu. Wierzymy, że będzie to wyjątkowa atrakcja dla turystów i kuracjuszy wypoczywających w Krynicy, jak również rodzin z dziećmi mieszkających w Nowym Sączu. Już sam przejazd autobusem retro będzie ciekawą przygodą, ale dodatkowo opiekę nad pasażerami będzie sprawował przewodnik, który opowie o historii naszego regionu. Wartość tego projektu to 100 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że za realizację całego projektu będzie odpowiedzialny Urząd Marszałkowski w Krakowie. 

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w zbieraniu głosów, a stworzona przez nas koalicja dobra to długa lista wspierających instytucji i osób. 

Szpital Specjalistyczny w Nowym Sączu
Urząd Miasta i Gminy Krynica Zdrój Moja Krynica Burmistrz Piotr Ryba
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Dyrektor Robert Ślusarek
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Spólka Sądeckie Wodociągi 
Krynicka Organizacja Turystyczna
PKL Jaworzyna Krynicka Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka S.A.
Słotwiny Arena Ski & Bike Park
Baba z gór
Popradzki Park Krajobrazowy
DPS Muszyna
Stowarzyszenie Nasz Dom
Stowarzyszenie Gniazdo Stary Sącz Prezes Zofia Wcisło
Mieszkańcy Przysietnicy Sołtys Bożena Ogorzały
Szkoła Podstawowa im. Franciszka Świebockiego w Barcicach
Osiedle Cyganowice Stary Sącz sołtys Elżbieta Jawor
Warsztaty Terapii Zajęciowej MADA Nowy Sącz
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu
Auto Spektrum Nowy Sącz
Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu
Zarząd Osiedle NawojowskaImage attachmentImage attachment

Komentuj na Facebook

Bardzo się cieszę!

Gratulacje! Świetny projekt. Cieszę się że się udało 😍

Super

Planowanie wakacji 2024-otwarte!

Świetna wiadomość!

Super że się udało

Brawo 💪💪

Znakomita wiadomość. Osiedle Nawojowska szykujemy się na wycieczkę 🌞

Kolejny powód żeby rozpocząć rozmowy o planowaniu wakacji 2024.wow

Gratulacje , że udało się zebrać tyle głosów poparcia

View more comments

5 miesięcy temu

„Portret Małego Miasta” z 2022 roku to film, który powinien zobaczyć każdy mieszkaniec Nowego Sącza.

Dokument nawiązuje do pierwowzoru autorstwa Władysława Ślesickiego z 1961 roku, który opowiada o jednym dniu z życia Nowego Sącza. Dzięki niemu możemy zobaczyć m.in. nieistniejące już dziś miejsca, budowę dzisiejszego osiedla Przydworcowego czy ówczesny wygląd ulicy Jagiellońskiej i Rynku. Dostrzec możemy sporo mieszkańców oraz kilka znaczących w tamtym okresie postaci.

Jakub Basiaga podjął się tego samego wyzwania. Chciał ukazać jeden dzień z życia Nowego Sącza i podjął w nich tematy, które były ważne dla mieszkańców w 2022 roku. Jak czytamy w opisie dokumentu „film stanowi swoisty portret mieszkańców i osób związanych z miastem prezentujący różnorodność ich codziennego życia oraz wpływ na rozwój społeczny, kulturalny i ekonomiczny regionu. Dokument obrazuje pasje, zawody, troski i wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć. Oprócz prezentacji poszczególnych osób film pokazuje ważne punkty w mieście takie jak zabytki, parki, instytucje kulturalne i edukacyjne, a także miejsca spotkań: skwery, restauracje i kawiarnie.”

Składamy serdeczne gratulacje dla Jakuba Basiagi za realizację „Portretu Małego Miasta”, który już stanowi pewnego rodzaju historyczną notatkę filmową dla przyszłych pokoleń. Jesteśmy dumni i bardzo się cieszymy, że mieliśmy niewielki wkład w produkcję dokumentu. Życzymy młodemu autorowi kolejnych udanych produkcji. Wielkie brawa 👏

Warto dodać, że premiera filmu miała miejsce w piątek, 29 września w Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu, a film został zrealizowany przy wsparciu finansowym Filmoteki Małopolskiej.

Spot promujący film "Portret Małego Miasta" z 2022 roku można znaleźć na stronie MCK Sokół

mcksokol.pl/wydarzenie/przeglad-filmow-filmoteki-malopolskiej-2022?fbclid=IwAR0Avi7XRnorOa-ad78Ne...

Film "Portret Małego Miasta" z 1961 roku

www.youtube.com/watch?v=EjOYvEqrdoo&list=PLHTFNBAj0Kwmg7DiavbkPILv7qLjTDu9r&t=2s&ab_channel=rever...
... Zobacz więcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

Kuba jeszcze raz wielkie gratulacje 👏👏🥰

5 miesięcy temu

Kolejny projekt zrealizowany 🙂 Dziękujemy za współpracę Fundacja Castorama ... Zobacz więcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

Brawa dla ekipy 👏👏👏

To się nazywa prawdziwa pomoc potrzebującym 👏

6 miesięcy temu

Wspólnie z Zarządem Osiedle Nawojowska zapraszamy na Festyn "SPOTKAJMY SIĘ RAZEM" już w najbliższą sobotę, 16 września 🙂Pokazy SURWIWALOWE, ratownictwa medycznego i strażackie, a także prezentacje zabytkowych pojazdów. To tylko niektóre atrakcje Festynu Osiedlowego „SPOTKAJMY SIĘ RAZEM”, na jaki zapraszamy już 16 września. Impreza połączona będzie z wieczorkiem tanecznym z Centrum Tańca AdeeM.

Zabawę rozpoczniemy o godzinie 15:00 na miejskim placu zbaw na Nowej Kolonii. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla dzieci – będzie dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy, czy warsztaty plastyczne. Będą także do wygrania atrakcyjne nagrody m.in. bilety do kina Sokół w Nowym Sączu, wejściówki na Ściankę Wspinaczkową Bulder Zone, czy do Sali Zabaw Nibylandia. Dla uczestników zabawy przygotowaliśmy także darmowe degustacje. Festyn odwiedzi również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Łabowa, która zaprezentuje swój sprzęt i pokazy ratownictwa. Obozowisko rozbiją także działacze Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu z Grupy Podhale oraz zaprzyjaźniona grupa harcerzy. Swoje stoisko będą miały także Panie ze Stowarzyszanie Walki z rakiem piersi „Europa Donna”, a od 19 zaplanowaliśmy potańcówkę pod gwiazdami z Centrum Tańca ADeeM.

UWAGA – będzie także konkurs dla dorosłych – dzięki współpracy z salonami Renault Auto Spektrum do wygrania będzie na weekend samochód Renault Arkana z pełnym bakiem!
... Zobacz więcejZobacz mniej

Wspólnie z Zarządem Osiedle Nawojowska zapraszamy na Festyn SPOTKAJMY SIĘ RAZEM już w najbliższą sobotę, 16 września :)
6 miesięcy temu

Pełną parą przebiegają prace w Domu Dziecka w Trzycierzu w Gmina Korzenna. Dzięki pieniądzom, jakie otrzymaliśmy z Fundacja Castorama, remontujemy dwie łazienki, z których korzystają podopieczni placówki.

Łazienki były w opłakanym stanie. Przez ostatnie lata wykonywano tam tylko doraźne prace. Na ścianach wisiały stare płytki, a dziewczęta i chłopcy musieli korzystać ze zniszczonej wanny i kabiny prysznicowej. Dzięki remontowi łazienki zmieniają się nie do poznania. Ze ścian i podłóg zniknęły już stare kafelki. Pojawiają się natomiast nowe płytki, a wkrótce będą także nowe drzwi, kabiny prysznicowe oraz muszle i meble. Odnowiony zostanie także sufit. Łazienki będą też nieco przestronniejsze dzięki drobnej przebudowie.

Trzymajcie kciuki. Nasza ekipa remontowa ma zakończyć prace jeszcze w tym miesiącu.
... Zobacz więcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

Brawo💪 będzie pięknie 😊

👍👍👍👍👍

7 miesięcy temu

Podopieczni Domu Dziecka w Trzycierzu w Gmina Korzenna będą mieli lepsze warunki. Rozpoczynamy remont dwóch zniszczonych łazienek w placówce. To dzięki wsparciu i współpracy z Fundacja Castorama 😁

W tej chwili łazienki są w opłakanym stanie, bo nie były remontowane od wielu lat. Wewnątrz są stare płytki, uszkodzona armatura, czy zardzewiała wanna i zniszczona kabina prysznicowa oraz muszle klozetowe. Łazienki są też bardzo ciasne, a korzystają z nich zarówno dziewczęta, jak i chłopcy.

Po zapoznaniu się sytuacją Domu Dziecka, który jest oddziałem Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej z Nowy Sąc, postanowiliśmy pomóc. Po dotację na ten cel wystąpiliśmy do Fundacji Castorama. Po wypełnieniu obszernego wniosku i przygotowaniu kosztorysu, a następnie złożeniu dokumentów, po kilku tygodniach nadeszła pozytywna odpowiedź 😃 Otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 42 tysięcy 185 złotych, które w całości przeznaczamy na remont łazienek 💪

Zmiany będą duże i łazienki już nie będą wyglądały, jak z czasów PRL. W planach jest rozbiórka ścian i połączenie łazienek z dotychczasowym pomieszczeniem, gdzie stała pralka. Dzięki temu łazienki zyskają większą powierzchnię i będą bardziej komfortowe dla dzieci i młodzieży. Ze ścian i podłóg znikną stare kafelki. Pojawią się nowe płytki, drzwi, kabiny prysznicowe oraz muszle i meble. Odnowiony zostanie także sufit.

Trzymajcie kciuki. Ekipa remontowa jest już zamówiona i z „kopyta” ruszamy z remontem 😉
... Zobacz więcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

Brawo 👏

Super wiadomość ❤️

Cieszymy się, że możemy pomagać <3

7 miesięcy temu

Kontynuujemy projekt „Zatrzymaj wodę, dbaj o środowisko”. W maju w ramach działania „Jestem na pTAK” zorganizowaliśmy warsztaty z budowania domków lęgowych dla ptaków oraz zamontowaliśmy w Parku Miejskim w Starym Sączu ozdobne domki dla ptaków. Teraz przyszedł czas na działanie „Woda nasz skarb” i przekazaliśmy do Domu Dziecka w Trzycieżu w Gmina Korzenna oraz Domu Pomocy Społecznej w Białej Niżej w Gmina Grybó zbiorniki na deszczówkę. W obu placówkach odbyły się również eko warsztaty 🙂 💪 🌳

Coraz częściej odczuwamy negatywne skutki suszy, która od kilku lat dotyka cały kraj. W zabetonowanych miastach aż do 90 procent spadającej w czasie opadów deszczu wody spływa kanalizacją do rzek. Można ją zbierać i wykorzystywać z korzyścią dla siebie oraz środowiska. Deszczówka może posłużyć nam do podlewania trawników, nawadniania ogrodu oraz do mycia samochodów. I co ważne - deszczówka nic nie kosztuje. Zyskamy my oraz przyroda - zbieranie deszczówki to mała aktywność, która może znacząco przyczynić się do ochrony zasobów wodnych w naszym kraju.

Placówki otrzymały po dwa zbiorniki z zestawami do podłączenia do rynien oraz konewki dla podopiecznych do podlewania kwiatów i krzewów w swoich ogrodach. W trzyletniej historii projektu zakupionych zostało już 16 zbiorników na deszczówkę o pojemności 260 litrów 🙂

W ramach tego działania wyposażyliśmy placówki także w kosze do segregacji śmieci. Bardzo nam zależy na promocji segregacji, bo dzięki temu nasze śmieci mają szansę zyskać drugie życie, a nie jest to bez znaczenia dla naszej planety. Więcej przerobionych śmieci to mniej śmieci pozostawionych następnym pokoleniom, a większy przerób odpadów to także mniejsze zużywanie się surowców i zasobów naturalnych. Dobrym przykładem jest tutaj papier, którego tona wymaga ścięcia 17 drzew.

Zadanie „Zatrzymaj wodę, dbaj o środowisko” realizowane jest w ramach konkurs „EKO Sądeckie” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego. Patronat honorowy nad akcją objął Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki.

Przed nami jeszcze jedno działania w ramach projektu- „Akcja Jeż” odbędzie się jesienią i polegać będzie na warsztatach dla dzieci z budowy domków dla jeży, które zostaną zamontowane w parku otaczającym stację uzdatniania wody Spółka Sądeckie Wodoci Wodociągi w Świniarsku.

Starostwo Powiatowe w Nowym Sącz, Sądeckie zaprasz

Fot. Damian Radziak - Elescir Fotografia
... Zobacz więcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

🙂

Brawo 👏 💪 super inicjatywa ,oby więcej takich działań 😊

Super

Bardzo dobry pomysł!

View more comments

8 miesięcy temu

Będą chronić środowisko i zyskają pieniądze na własne potrzeby. Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Muszynie oraz młodzież z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej numer 3 w Trzycieżu mogą już w łatwy sposób zbierać plastikowe nakrętki. W ramach projektu „Sądeckie: kocham i pomagam 2023” obie placówki wyposażyliśmy w ozdobne pojemniki w kształcie serc, do których można wrzucać surowiec.

Założenie projektu jest bardzo proste – chodzi o promocję recyklingu. Nakrętki nie muszą bowiem trafiać na wysypisko śmieci, ponieważ w łatwy sposób można je przerobić na specjalny granulat. Z takiego surowca mogą później powstać np. doniczki, wiadra, rury PCV, czy łopaty. Oczywiście zarobione ze sprzedaży nakrętek pieniądze, placówki mogą przeznaczyć na własne cele, lub wesprzeć inne organizacje.

Dbajmy o środowisko, segregując śmieci! Pomagajmy innym i przyrodzie 🙂

Przekazanie metalowych pojemników odbyło się 29 maja 2023 roku. Pracownikom oraz podopiecznym obu placówek dziękujemy za gościnę ❤️

Zadanie „Sądeckie: kocham i pomagam” zostało zrealizowane w ramach konkursu „Kocham Sądeckie” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego. Dziękujemy za zaufanie oraz współpracę 🤝

Dziękujemy również wolontariuszom Stowarzyszenia – Honorata Kruczek, Damian Radziak i Bartosz Niemiec oraz Firmie Wektor z Nowego Sącza za pomoc w transporcie pojemników ❤️

Fot. Damian Radziak – Elescir Fotografia
... Zobacz więcejZobacz mniej

Pokaż więcej...